JCI Avrasya
Yeni Başlayan İşletmeler için: En İyi 7 Dijital Pazarlama Adımları

Yeni Başlayan İşletmeler için: En İyi 7 Dijital Pazarlama Adımları

Dijital pazarlama, bütçenizin boyutu ne olursa olsun tüm şekil ve büyüklükteki işletmeler için oldukça erişilebilirdir.

Ancak dijital pazarlama bir çok etkeni içinde barındırır  ve kolaylıkla içerisinde kaybolabilirsiniz. Öte yandan, dijital pazarlamayı doğru bir şekilde yaparsanız, müşteri tabanınızı artırabilir, firmanızın güncelliğini koruyabilirsiniz.

Doğru sonuçları elde etmek için dijital pazarlama ile ilgili doğru adımları atmanız gerekir. Bu blog yazısında, yeni başlangıç ​​yapan işletmeler için en iyi 7 dijital pazarlama adımlarını bulacaksınız.

 

1. Pazarlama ve alıcı personaları oluşturma

Yapmanız gereken tek şey, işiniz ile hedef kitlesini birbirine bağlamak ve istediğiniz işlemleri yapmalarını sağlamak için pazarlama kanallarını kullanmaktır. Ancak tanımadığınız bir kitleye ürününüzü pazarlayamazsınız. Bu nedenle alıcıların dijital pazarlamadaki ilk adımı ‘hedef kitle’ oluşturmaktır. Müşterileriniz ile ilgili;

• Adı

• Yaş grubu

• İş

• Gelir düzeyi

• Lokasyon

• İşletmenizden ihtiyaç duydukları çözümler

• Ürünleri çevrimiçi nasıl araştırıyorlar?

• En sevdikleri sosyal medya kanalları

• En sevdikleri müşteri destek kanalı gibi ayrıntılara sahip olduğunuzda, işletmeniz için sonuç getirmesi muhtemel pazarlama kanallarına odaklanabilirsiniz. Ayrıca, istatistikler, bu şekilde web sitenizi hedeflenen kullanıcılar için 2-5  kat daha etkili hale getirebileceğini göstermektedir.

Sonuç olarak, bir ürünü veya hizmeti düzgün bir şekilde pazarlamak için tam olarak kime pazarlayacağınızı bilmeniz gerekir.

 

2. İçeriğinizi arama motorları için optimize edin

Kullanıcılar sunduğunuz çözümleri aradığında web siteniz görünürse, daha fazla ziyaretçi alırsınız. Bu nedenle, bu ziyaretçileri ürününüze çekmek çok daha kolaydır. Çünkü hali hazırda hedeflenmişlerdir. Arama motorlarında görünürlüğünüzü artırmak için ilk adım, anahtar kelime araştırması yapmaktır.

Anahtar kelime araştırması yoluyla, potansiyel müşterilerinizin arama motorlarında kullandığı terimleri bulabilirsiniz. Yeni bir işletme olarak, uzun, tamlamaların olduğu anahtar kelimeleri (üç veya daha fazla kelime) hedeflemek daha iyi olmaktadır ve üç büyük avantajı vardır:

• İsteklerini net ve açık bir şekilde belli ederler.

• Rekabetleri düşüktür.

• Aramaların büyük bir kısmını oluştururlar.

(Casie Gillette'e göre, aramaların % 50'si dört kelime veya daha uzun tamlamalardan oluşmaktadır.) 

Ayrıca, yerel bir işletme işletiyorsanız işletmenizi yerel arama için optimize etmelisiniz. İşletme ayrıntılarınızı önemli yerel listelere yükleyerek ve müşterilerinizden yorumlar toplayarak başlayabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken bir diğer husus da ücretli reklamlardır. Arama motoru optimizasyonu (SEO) sonuçları üzerinde çalışırken, işletmenizdeki değerli anahtar kelimeleri hedeflediğinizde ücretli reklamlarla daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

 

3. Düzenli olarak güncellenen bir blog oluşturun

Potansiyel müşterilerinizin satın alma işlemi sırasında onlara rehberlik etmesi için içeriğe ihtiyaçları vardır. DemandGen Report, alıcıların %47'sinin bir satış temsilcisine danışmadan önce 3-5  içerik görüntülediğini ortaya koydu.

Düzenli olarak güncellenen bir blog ayrıca arama motorlarında daha fazla anahtar kelime sıralamanıza ve daha fazla potansiyel müşteri elde etmenize yardımcı olur. HubSpot, aylık 16 blog yayını yayınlayan şirketlerin, 0-4 gönderi olanlardan 4,5 kat daha fazla potansiyel müşteri bulduğunu tespit etti.

Ayrıca, daha geniş bir kitleye erişim elde etmek, web siteniz için daha fazla ziyaretçi çekmek, web sitenizin SEO'sunu artırmanıza yardımcı olmak için diğer web sitelerden de bağlantı oluşturmak önemlidir.

 

4. Kişiselleştirilmiş e-postalar yoluyla kitlenizle etkileşime geçin

Kitlenize kişisel düzeyde ulaşmak istiyorsanız, e-posta en iyi yollardan biridir. 

E-postalarınızı açmaları ve web sitenize tıklamaları için abonelerinize kişiselleştirilmiş e-postalar göndermeniz gerekir.

Bunun için ilk adım olarak, otomatik e-postaları destekleyen bir e-posta servis sağlayıcısına yatırım yapmaktır. Bu şekilde, abonelerinize ilgi alanlarına göre e-posta gönderebilir ve e-postalarınızın her zaman otomatik olarak kişiselleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

 

5. Sosyal medya pazarlamasına yatırım yapın

Potansiyel müşterileriniz arkadaşlarıyla ve markalarıyla etkileşim kurmak için sosyal medyayı kullanıyor. Sosyal medya 3.356 milyar kullanıcısı olduğu düşünülünce, kesinlikle görmezden gelinemeyecek kadar önemli bir platform. Ayrıca pazarlamacıların %73'ü ise sosyal medyayı işleri için etkili buluyor. Bu kalabalık içerisinde yolunuzu kaybetmemek için kitlenize göre, sizin için en uygun sosyal medya platformlarına odaklanmanız gerekir.

• Kitlenizle bağlantı kurmak için düzenli olarak içerik oluşturun.

• Daha yüksek katılımı sağladıkları için resim ve video gibi görselleri kullanın.

• Hızlı yanıtlar ve yeniden paylaşım yoluyla kitlenizle etkileşime geçin.

• İlgili endüstri içeriğini takipçilerle paylaşın.

• Daha geniş bir kitleye ulaşmak için ücretli reklamlara yatırım yapın.

 

6. Müşteri hizmeti programı oluşturun

Dijital  dünyada memnuniyetler ve memnuniyetsizlikler hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bu nedenle müşteri hizmetlerine bir pazarlama kanalı olarak bakmak en doğrusudur.

 

İşletmeniz için alabileceğiniz bazı müşteri hizmetleri kanalları:

• Canlı sohbet

• Telefon

• Sosyal medya

• E-posta

• Web sitenizdeki SSS ve bilgi bankası makaleleri

 

7. Sonuçları izlemek için bir sisteme sahip olun

Dijital pazarlama faaliyetleri için çalıştınız ve emek verdiniz. Peki hedeflerinize ne kadar ulaştınız? Doğru yolda mısınız? Dijital pazarlama için hedefleriniz ne olursa olsun, başarıyı veya başarısızlığı nasıl ölçersiniz? Sonuçları ölçmek çok önemlidir, çünkü dijital pazarlama stratejilerinizi bu şekilde geliştirebilirsiniz. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Sosyal medya, e-posta, arama motorları ve web siteniz gibi pazarlama kanallarındaki sonuçları ölçebildiğinizden emin olun - zaman ve para alan, ancak ölçemediğiniz etkinliklerde bulunmayın.

 

Sonuç olarak;

Dijital pazarlamada başarılı olmak zordur, özellikle de sosyal medyada ve içerik pazarlaması söz konusu olduğunda büyük rekabet söz konusudur.

İşletmeniz için dijital pazarlamanın işe yaraması, özellikle bir başlangıç ​​işi olarak çok fazla çalışma ve zaman gerektirecektir. Ancak, doğru strateji, doğru hamleler ile kitlenize ulaşıp, başarıya ulaşmak ayrı bir keyif verecektir.