JCI Avrasya
Küllerinden Doğan QR Kod

Küllerinden Doğan QR Kod

QR Kodu son zamanlarda birçok sektör tarafından tercih edilen bir sistem oldu. Peki QR Kodu ne zaman, nerede ortaya çıktı? 

Başlangıçta 1994 yılında Japonya'da otomobil endüstrisinde imalatta kullanılması için icat edildi. 2000 yılında ise QR kodları ücretsiz ve herkes tarafından kullanılabilir hale geldi. 2000'lerin başında kısa bir öneme sahip olmalarına rağmen, Apple birkaç yıl önce kamerasına QR Kodu okuma teknolojisini yerleştirince tekrar hatırlandı. Bu güncellemeden önce QR kodu okutabilmek için uygulamayı yüklemeniz gerekiyordu ve bu gerçek kullanıcılar için bir güçlüktü. Daha sonra Android cihazlar da kameralarına bu özelliği ekledi ve artık tek yapmanız gereken telefonunuzun kamerasını QR koduna doğrultmak, işte bu kadar! 

Neden ilk icat edildiklerinden bu yana neredeyse otuz yıl sonra birdenbire ilgi odağı haline geldi? 

Uzun zamandır hayatımızda olan QR kodu(Quick Response Code), pandemi dönemi ile birlikte popülerliğini arttırdı. QR kodu(Karekod) sayesinde web sitesi linkini uzun uzun yazmak, iletişim bilgilerini not etmeye çalışmak yerine akıllı telefonunuzun kamerası ile kolayca okutarak bilgiye hızlı ve rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Teması azaltarak teknolojiye ayak uydurabilirsiniz. 

COVID-19’un etkilerinden başta turizm, yeme-içme sektörü olmak üzere birçok sektör global olarak etkilendi. Dijital dünya geliştikçe ücretsiz ve sınırsız bir teknolojik imkan sağlayan QR kodu birçok sektörün imdadına yetişti. Temassız özelliğin sağladığı hijyen, kamusal ortamlarda birbirleriyle etkileşimde bulunan müşteri-çalışanlar için büyük bir avantaj sağladı. Ayrıca hızlı bir kod taraması ile işlemlerinizi kolayca yapabilir, uzun kuyruklardan kurtulabilirsiniz. Bu özellik ise birçok avantajı beraberinde getirir. Hızlı sipariş, kolayca onaylanan rezervasyonlar, bilgi almada hız ve kolaylık…

Ayrıca, pazarlama perspektifinden bakıldığında, kodlar şirketlerin verileri gerçek zamanlı olarak izlemesine ve ilgiyi ölçmesine olanak tanır. Etkileşim sayısını ölçerek, kampanyaların başarısı kolayca izlenebilir ve tercihler ve davranış kalıpları için analiz edilebilir. 

Restoran ve cafelerden, bankalara kadar her yerde kullanılıyor. Mobil kullanıcıya yönelik mükemmel bir dijital pazarlama yöntemi olan QR kod ile yemek siparişinizi verebilir, ATM’den para çekebilir, ürünlerinizin bulunduğu mobil uygulamanıza kullanıcıların indirmesini sağlayabilirsiniz. Hatta HES kodunuzu bile QR kodu şeklinde kaydedebileceğinizi ve böylece kapalı alanlarda hızlıca kodunuzu okutabileceğinizi biliyor muydunuz? 

Pek çok yönden, pandemi nedeniyle QR kod kullanımındaki artış, yalnızca müşterilerin teknolojiyi kullanmasını artırmakla kalmadı, aynı zamanda bir düzeyde benimsemeyi de zorladı.

Birçok uzmanın ortak görüşü; geleceğin yolunun QR kodu olduğu yönünde ve  giderek daha fazla işletmenin bunu benimsemeye başlayacağını öngörüyorlar. Tek yapmanız gereken sektörel olarak ihtiyacınızı belirlemek.