JCI Avrasya
COVID-19'un Yeme-İçme Sektöründeki Etkileri

COVID-19'un Yeme-İçme Sektöründeki Etkileri

COVID-19 tüm dünyayı ekonomik olarak kötü etkiledi. Devletlerin ekonomi politikaları kimi ülkelerin vatandaşlarını memnun etse de birçoğu bu dönemden ‘sağ salim’ çıkmak için çabalıyor. Hiç kuşkusuz en çok etkilenen sektörlerin başında ise turizm ve yeme-içme sektörleri geliyor.

 

COVID-19’un küresel yayılımı ve salgının önlenmesi amacı ile alınan tedbirler hizmet sektörünün işleyişini büyük sekteye uğrattı. Eve kapanmalar, sosyal mesafe kuralları, restoranların sadece paket servisi hizmeti verebilmesi ve birçok kişinin restoran-cafe gibi yerlerde yemek yemekten çekinmesi işletmelerin gelirlerini ciddi oranda düşürdü. Türkiye’de yeme-içme sektörü irili ufaklı 100 bin işletme ve doğrudan 2 milyon çalışan ile faaliyet göstermektedir. 2020 yılını sonlandırırken sektörün 2020 yılını yaklaşık 60 milyar TL gelir kaybı ile kapatılacağı öngörülüyor.

 

Peki COVID-19’un global restoran sektörüne etkilerini nasıl gözlemliyoruz?

 

1-    Müşteri trafiğindeki değişimler: Paket servis ve gel-al uygulamaları ile hizmet sunulması, misafirlerin virüsün yayılmasından dolayı endişesi sebebiyle salgın sonrası kısıtlamalar kaldırılsa dahi restoranlardaki misafir sayılarında düşüş olması bekleniyor.

2-    Sağlık ve maliyet odaklı tüketici eğilimleri: Restoran yemeği tercih eden tüketiciler, zorunlu kısıtlamalar nedeniyle online sipariş ve teslimat seçeneklerine yöneldi. Tüketicilerin kamusal alanda temizlik konusunda bilinç kazanmasıyla hijyenik tesisler, gıda güvenliği yönetmeliğine uygun olan restoranlar daha cazip hale gelmeye başladı. Ayrıca ekonomik etkiler tüketicileri fiyatlara daha duyarlı olmaya teşvik ediyor.

3-    Tedarik zinciri ve stoklardaki kesintiler: Ürünlerin zamanında satılamaması durumunda bozulması ve kayıp yaşanması gıda stoklarının yakından takibinin ve stok görünürlüğünün önemini arttırdı.

4-    Yetenek ve işgücünün kullanılabilirliği: Her ne kadar işten çıkarmalar yasaklanmış olsa da çalışan kişilerin hastalanması, zorunlu karantina gibi sebeplerle alınan izinler iş gücünün azalmasına neden oldu.

5-    Kesintiye uğrayan nakit akışları: Tüketici talebinin düştüğü ve gıda maliyetinin yükseldiği salgın döneminde işletmeler maliyetlerini düşürmek ve kazançlarını arttırmak için yeni yollar arıyor.